Jak oni to robią, czyli iluzjoniści w akcji

Na pewno każdy z Was minimum jeden raz w swoim życiu był na pokazie magików, albo chociaż oglądał go w telewizji. Niejednokrotnie zafascynowało Was to, w jaki sposób iluzjoniści wykonują pewne zadanie. Teoretycznie wydawało się Wam, że dana czynność jest niemożliwa do zrobienia. Po upływie kilku minut okazywało się jednak, że jest inaczej. Magicy mają w swoim repertuarze różne elementy. Jednym z nich są triki karciane, które na pewno każdy z Was nieraz i nie dwa widział. Innymi sztuczkami są na przykład te ze znikającymi królikami i chusteczkami. Jak on to zrobił? To pytanie, którzy ludzie najczęściej sobie zadają na tego typu spektaklach. Na początek chcielibyśmy Wam zaznaczyć, że każdą – dosłownie każdą – sztuczkę da się logicznie wytłumaczyć. To, że ktoś właśnie wszedł do skrzyni, którą asystentka zaraz będzie piłować na pół nie oznacza, że rzeczywiście tak się dzieje. Zresztą samo słowa „iluzjonista” dużo nam mówi. Osoby wykonujące ten zawód mają za zadanie odwrócić naszą uwagę i skupić ją na czymś innym. W tym czasie wykonują oni pewne rzeczy, które niektórym mogą się wydawać magiczne. Oczywiście – nie negujemy tego, tylko chcemy każdemu uświadomić, że wszystko ma swoje wytłumaczenie.

Tak, jak choćby triki karciane. Są to jedne z popularniejszych pokazów. W końcu praktycznie każdy z nas miał kiedykolwiek do czynienia z kartami. Zazwyczaj iluzjoniści każą wybranej osobie z publiczności wskazać jedną kartę i ją zapamiętać – oni oczywiście mają swoje sposoby na to, aby wiedzieć jaka to karta. Po jakimś czasie ją wskazują, a publiczność pieje z zachwytu. Trzeba przyznać, że niektóre triki karciane są bardzo widowiskowe. Im iluzjonista jest bardziej doświadczony, tym może sobie pozwolić na większe urozmaicenie swoich sztuczek. Dzięki temu cieszą się one niesłabnącą popularnością. Poza tym ludzie lubią zastanawiać się, jak doszło do wykonania danego triku. Czasami zdarza się sytuacja, że na pokaz iluzjonistyczny wybiera się cała czteroosobowa rodzina i każdy z jej członków ma inną tezę odnośnie danej sztuczki. Takie zajmujące pokazy sprawiają, że dużo młodych ludzi zaczyna fascynować się tą dziedziną życia. Początkowo triki karciane przez nich wykonywane nie są zbytnio wysokich lotów, ale regularna praca przynosi efekty i są one coraz bardziej profesjonalne.

Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby zostać iluzjonistą? Na pewno trzeba się tym interesować. Dobrze jest też mieć bardzo szybkie i sprawne ręce. Trzeba przyznać, że dobry iluzjonista to taki, który potrafi sprawić, że ludzie naprawdę uwierzą mu w jego magiczne możliwości. Aby to było jednak możliwe wykonywane przez niego triki karciane muszą być bardzo dobrze dopracowane. W przeciwnym razie ktoś może zauważyć jakiś ważny element i będzie po zabawie. Oczywiście iluzjonista musi być też cierpliwy. Na początku na pewno wspominane wyżej triki karciane nie będą zbyt dobrze wychodziły. Potrzeba systematycznej pracy, aby dojść do perfekcji. Jest to jednak sposób na bardzo ciekawe hobby i jeśli interesuje Cię taka tematyka, to możesz spróbować zabawić się w iluzjonistę.

Share This Post