Jaką konsolę kupić?

Jaką konsolę kupić? Nie da się dobrze odpowiedzieć na to pytanie, gdyż dwie wiodące firmy oferują bardzo podobne parametry w swoich najnowszych modelach. Mowa oczywiście o Sony oraz o Microsofcie. Nie zapominajmy jednak o Wii japońskiej firmy Nintendo, która początkowo weszła na rynek jako „Revolution”. Oskarżano ją o brak rewolucji z nazwy, gdyż konsola nie oferowała najnowszych technologii, obecnych w dostępnym już na rynku Xboxie 360, ani dobrej grafiki. Była krytykowana jeszcze przed wypuszczeniem jej na sklepowe pułki. Mimo to w dniu premiery osiągnęła sukces. Miała być ona przeznaczona dla każdego – mamy, taty, córki, syna, babci i dziadka. Prawdopodobnie z tego powodu podbiła rynek. Udowodniła, że w grach nie liczy się tylko mocna grafika ale sama rozrywka. Przystępna była też cena konsoli, a swoich fanów zdobywała także dzięki akcesoriom, takim jak Wii Remote oraz Nunchuk. Gracze mogli sami stać się kontrolerami, co gwarantowało komfort oraz większą radość z gry. Kiedy Sony i Microsoft kopiowali pomysły Nintendo, tworząc kontrolery Kinect oraz różdżki Move, firma poszła o kolejny krok do przodu proponując konsumentom mierniki pulsu i maty do ćwiczeń. Nintendo Wii możemy już kupić za przysłowiowe grosze, a jej produkcja zakończyła się jakiś czas temu, nadal ma jednak swoich wiernych fanów.

Dla użytkowników wolących jednak dobrą grafikę i najnowsze technologie śmiało można polecić ostatnie modele firm Sony i Microsoft, a są to odpowiednio Playstation 4 oraz Xbox One. Są to już konsole siódmej generacji. Obie firmy dość ostro konkurują ze sobą i obie mają zagorzałych fanów jak i przeciwników. Jeśli jednak nie jesteś żadnym z wyżej wymienionych, to warto rozsądnie zastanowić się przed kupnem. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze konsoli są ekskluzywne wydania gier, które będą dostępne tylko na jednej z nich. Microsoft stworzył serie Halo i Forza, natomiast Sony ma Gran Tourismo oraz Killzone. To, w które z nich chcemy zagrać, jest tutaj elementem decyzyjnym, chociażby z racji tego, że zarówno Xbox One, jak i PS 4 oferują podobne parametry i grafikę. Główne różnice między nimi to dysk twardy, który co prawda jest o tej samej pojemności (500 GB), ale w PS4 możemy go sami rozbudować nie tracąc gwarancji, oraz pamięć RAM. W Xbox One jest to DDR3, natomiast Sony w nowym produkcie wykorzystało GDDR5, o znacznie większej przepustowości. Microsoft ma jednak asa w rękawie, którego zachowa na później. Xbox posiada 32 Mb – itową pamięć esRAM, której jednak programiści nie umieją jeszcze wykorzystać. Z biegiem czasu powinno się to zmienić. Obie konsole wykorzystują procesory AMD Jaguar o wysokiej mocy obliczeniowej. Ich grafika jest bardzo podobna, jednak jest pewna różnica. Obydwie oparte są o architekturę AMD GCN, mimo to grafika w Xboxie ma niższą wydajność, niż ta w Playstation.

Jest też coś dla fanów konsol oraz podróżowania, a mianowicie Playstation Vita oraz Wii U. Niestety firma Microsoft nie stworzyła swojego przenośnego odpowiednika Xboxa. PSV oraz Wii U możemy cieszyć się samochodzie, autobusie, na plaży i każdym innym miejscu. PS Vita ma większą moc obliczeniową oraz szersze możliwości multimedialne niż konkurencyjne Wii U. Posiada duży ekran. Można ją także połączyć z PS 4. Jest w pełni kompatybilna z grami na PSP dostępnymi w Playstation Store. Wii U za to, oprócz typowych przycisków sterujących, wyposażony jest w dotykowy ekran o przekątnej 6,2 cala, żyroskop, akcelerometr, mikrofon, głośniki oraz kamerę. Decyzja już podjęta? Zatem ruszamy do sklepu na zakupy!

Możesz również polubić…