Playstation 4 czy Xbox One?

Każdy gracz, czy to zaawansowany czy też początkujący, prędzej czy później zada sobie to pytanie – Playstation 4 czy Xbox One? Podobnie jak Sheldon z „Teorii wielkiego podrywu” masz problem z dokonaniem wyboru? Obydwie kuszą, ale którą powinniśmy wybrać? Która jest lepsza? Oczywiście każdy wyrobi sobie na ten temat własną opinię, ale najpierw przedstawimy wady i zalety obydwu i może dzięki temu ułatwimy Wam wybór.

Walka pomiędzy zwolennikami jednej i drugiej konsoli rozpoczęła się już w momencie wypuszczenia na rynek ich pierwszych modeli – Playstatnion 1 oraz Xboxa. Nie można wtedy było jednak mówić o dopracowanych produktach, gdyż miały one jeszcze wiele błędów. Z każdym modelem były one poprawiane, coraz bardziej dopracowywane, a wręcz dopieszczane przez swoich twórców. I w ten oto sposób dziś możemy zestawić ze sobą w uczciwym starciu dwie idealnie skonstruowane konsole. Mimo różnic, przeznaczone są do jednego celu, a mianowicie, sprawienia użytkownikowi jak największej radości i przyjemności z grania. Niezbędny do tego jest kontroler, czyli tak zwany pad. W Playstatnio jest to Dualshock 4. Posiada on poprawione przyciski typu trigger, wklęsłe gałki analogowe oraz przycisk „share”, który umożliwia graczowi szybkie udostępnianie swoich osiągnięć innym. Pad może być podłączony kablem do konsoli (wtedy się ładuje), lub też może być bezprzewodowy, co daje nam większy komfort gry. Ma także głośnik, wejście na słuchawki, panel świetlny oraz możliwość ustalania położenia w przestrzeni 3D. Xbox One Controller jest ulepszoną wersja kontrolera do Xboxa 360, który z kolei był bestsellerem. Posiada tradycyjny układ, jest idealnie wyważony. Ulepszono w nim system wibracji.

Procesory obydwu urządzeń są takie same – to ośmiordzeniowe procesory AMD Jaguar o wysokiej mocy obliczeniowej. Ich układy graficzne są bardzo podobne, oparte o architekturę AMD GCN. Mimo to grafika w Xboxie One ma niższą wydajność niż ta w PS4. Miejmy jednak nadzieję, że nowy API Directx 12 – zestaw funcji wspomagających grafikę stworzony przez Microsft, pomoże wyrównać szanse.

Playstation, w przeciwieństwie do Xboxa, wykorzystuje pamięć GDDR 5, o wyższej przepustowości danych niż DDR 3, użyta w produkcie Microsoftu. Jednak Xbox posiada asa w rękawie jakim jest 32 Mb pamięci esRAM. Niestety programiści jeszcze nie są w stanie w pełni wykorzystać jej potencjału, ale z biegiem czasu deweloperzy ją opanują.

Dyski obydwu konsol mają pojemność 500 GB, jednak tylko w PS 4 możemy go powiększyć nie tracąc przy tym gwarancji. Obydwie posiadają napęd optyczny Blu – Ray. Jedna i druga posiada dobrą łączność z siecią bezprzewodową. Jest też możliwość połączenia z internetem poprzez kabel Ethernet. Obie umożliwiają oglądanie filmów w jakości Full HD oraz 4K. zarówno xbox jak i playstation obsługują audio w konfiguracji 7.1.

Obecnie żeby korzystać z trybu multiplayer na obu konsolach trzeba mieć wykupiony abonament. W playstation jest to Playstation Plus, a w Xbox One – Xbox Live. Niestety Xbox wymaga od nas logowania co 24h. Każda z konsol ma swoje ekskluzywne wydania gier, np. Xbox ma serię Halo oraz Forzę, a PS Killzone i Grantourismo. Takie gry są bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze konsoli, gdyż każda firma oferuje zbliżone możliwości jeśli chodzi o sprzęt, natomiast fani Halo nie zagrają w nią na PS4 i na odwrót fani Grantourismo nie będą mogli zagrać w grę na Xbox One.

Możesz również polubić…