Jaki system na mojego smartfonach

Smartfony to bardzo ciekawe urządzenia. A ich popularność ciągle rośnie. I nie ma się czemu dziwić. Te ciekawe nowinki techniczne umożliwiają nie tylko rozmowę telefoniczną. Mają one wiele innych zalet. Ich wyświetlacze pozwalają na uzyskanie wysokiej rozdzielczości. Nawet do 2560×1440 pikseli. A na czymś takim uzyskamy bardzo wyraźmy obraz. Gigabajty pojemności, która mogą być rozbudowywane dalej. Złącza USB. No i systemy operacyjne. No właśnie. Co wybrać iOS czy Android?

Na smartfonach możemy zainstalować system operacyjny. Jest ich kilka. Bardzo duża popularnością cieszą się Android i iOS. I tu pojawia się problem. Który system będzie spełniał moje oczekiwania – iOS czy Android? Aby odpowiedzieć na to wcale nie łatwe pytanie postaramy się w przybliżeniu porównać oba systemy operacyjne.

A więc iOS czy Android? Jeśli chodzi o producentów sprzętu to lepiej wygląda Android. A to dlatego, że można go zainstalować na praktycznie wszystkich urządzeniach mobilnych. Natomiast iOS wypada pod tym względem gorzej.

No dobrze, ale jak już uruchomimy nasze urządzenie mobilne i system operacyjny na nim. Weźmy na przykład wygląd. Co lepiej wypada iOS czy Android? Sprawa nie jest prosta z uwagi na to, że każdy ma inny gust. Zaletą Androida w tej sferze jest fakt, że oferuje on różnorodność. A co więcej można go spersonalizować. Ale na tym nie koniec. Na Androida dostępnych jest wiele nakładek, które pozwolą uczynić jego wygląd atrakcyjniejszym. Jeśli chodzi o iOS sprawa wygląda gorzej. Mamy tutaj jedną kolorystykę, kształt ikon oraz pozostałe elementy. Jeden słuszny layout i tyle.

No dobrze, ale co z ważnym czynnikiem, jakim jest szybkość działania? Co tutaj lepiej wypada – iOS czy Android? Cóż, tutaj akurat lepiej wypada iOS. Szybszy, lepiej zoptymalizowany i lepiej działa na słabszej konfiguracji. Android pod tym względem wypada gorzej. Wprawdzie w dzisiejszych czasach można łatwo dostać odpowiednie podzespoły. Które wyeliminują różnice. Niewątpliwie jest to jednak punkt dla iOS.

Na tym nie koniec sporu co wybrać – iOS czy Android. Wspomnijmy jeszcze o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest wsparcie techniczne. Jeśli chodzi o Android – z uwagi na znaczną fragmentację tego systemu nie wszystkie urządzenia, na których jest on zainstalowany otrzymują należne wsparcie. Wprawdzie Google udostępnia aktualizacje najważniejszych aplikacji, nawet w najstarszych wersjach, ale to nie wszystko. Jeśli chodzi o iOS sprawa wygląda inaczej. Tam aktualizacja obejmuje nawet trzy produkty wstecz. Ma się rozumieć do wersji najnowszych. A co więcej można śmiało rzecz, że każde urządzenie z iOS ma zagwarantowane wsparcie przez co najmniej dwa lata.

Czas na podsumowanie. W artykule omówiono tylko wybrane aspekty. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie co wybrać – iOS czy Android, to niestety trzeba poszperać w internecie. Android jest popularniejszy, a iOS wydajniejszy. Co w naszym konkretnym wypadku lepiej się sprawdzi? Nie sposób przewidzieć. Zależy od naszych oczekiwać i tego, do czego w zasadzie chcemy wykorzystać nasze urządzenie.

Możesz również polubić…