Idealna lornetka do obserwacji nocnych
Warto zaznaczyć, że zakup dobrej lornetki to inwestycja na długie lata, należy przy jej wyborze zdecydować się na dobór najważniejszych parametrów, które w dużej mierze decydować będą o wygodzie użytkowania oraz niezawodności. Każdy miłośnik obserwacji nieba o później porze w dużym stopniu doceniać będzie znakomitą lornetkę przeznaczoną do obserwacji nocnych. Warto przeczytać poniższy artykuł aby tak właściwie zdecydować się na to w jaki sposób odnaleźć dla siebie odpowiedni model.
Lornetka to jeden z najbardziej elementarnych przyrządów służących do obserwacji. To lekkie urządzenie, lekkie o niezwykle kompaktowym rozmiarze co umożliwia na schowanie jej do plecaka. Z tego powodu wybór lornetki to jeden z najbardziej kluczowych rozwiązań. Z tego urządzenia w dużej mierze korzystają przyrodnicy, pasjonaci gołego nieba a także różnego rodzaju obserwatorzy. Ta lornetka, która świetnie sprawdza się przy dziennym użytkowaniu może nie być idealnie dostosowana do nocnej pory. W przypadku wyboru sprzętu, który ma służyć do oglądania jedynie nocą warto zdecydować się aby postawić na model lornetki przeznaczony do obserwacji nocą.
Wybór lornetki to zwiększona uwaga na poszczególne parametry. Z tego względu najwyższą ostrożność należy zachować przede wszystkim w nawiązaniu do:
–Średnicy obiektywu – przedstawiona w milimetrach średnica przedniej soczewki a dokładnie tej, która umieszczona jest po stronie obserwowanego przedmiotu. Wielkość całej średnicy obiektywu umożliwia bezpośrednią identyfikację wielkości samej lornetki a to jest bardzo korzystne kiedy zakup został dokonany w e-shopie. Wielkość średnicy to w bardzo dużej mierze zależność od jasności samego obiektywu. Warto zaznaczyć to, że im obiektyw jest jaśniejszym to może się lepiej spisać w momentach kiedy oświetlenie jest znikające a to świetnie rozwiązanie np. nocą. W ostatecznym rozrachunku warto wybierać lornetkę, o jasnym i powiększonym obiektywie.
-Powiększenie – to jedno z pierwszych oznaczeń każdej lornetki. W nawiązaniu do tego parametru można odczytać to ile razy zostanie powiększony obraz o poszczególnej średnicy obiektywu.
–Pole widzenia – jeden z wielu istotnych parametrów przy doborze lornetki. Pole widzenia określa to w jaki sposób większy fragment obejmie przez lornetkę cały wzrok. To wszystko wyraża się odpowiednio w stopniach kątowych a także w metrach na 1km(czyli 1000metrów). Warto jeszcze mieć świadomość tego iż rzeczywisty kąt widzenia w dużej mierze jest zaangażowany także od stopnia całego powiększenia obrazu, dlatego porównywanie różnych lornetek to tak w zasadzie uwzględnienie różnic w tym zakresie.
–Odstęp źrenicy wyjściowej – wartość, która bardzo często określana jest w milimetrach. Zadanie to przede wszystkim określenie maksymalnej odległości, która bardzo często jest między obserwatorem a okularem lornetki z tym iż obserwator nie będzie tracić obszaru widzenia a tym samym ostrości. Ta wiadomość to optymalne wyjście dla osób korzystających z okularów w czasie obserwacji przez lornetkę.