W gry planszowe może grać każdy

Teoretycznie może się wydawać, że czasy, w których grało się w gry planszowe dawno minęły. Tak jednak nie jest. Gry te przeżywają ostatnio renesans i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze rodzice chcą, aby ich dzieci spędzały wolny czas w odpowiedni sposób. Odpowiednie wyselekcjonowanie tego co robią, jest naprawdę ważne. W końcu Internet ma dużo zalet, ale niektórzy wiedzą, że posiada jeszcze więcej minusów. Jednym z nich jest na przykład to, że nasze pociechy natrafiają w nim na strony kompletnie nieprzeznaczone do ich wieku, jak choćby z przemocą i okrucieństwem. Każdy rodzic chce to jak najbardziej ograniczyć. Poza tym dorośli martwią się o zdrowie swoich dzieci, które długo siedzą przy komputerze. Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że o oczy i kręgosłup trzeba dbać, aby potem wizyty u lekarza nie były koniecznością.

W związku z tym coraz popularniejsze są gry planszowe. Jakie są ich zasady? W zestawie znajdują się kostki do gry. To bardzo ważne elementy. Rzucając nimi pokonujemy bowiem pewną ilość pól. Im więcej wyrzucimy, tym więcej pól przejdziemy, co jest jak najbardziej logiczne. Zazwyczaj jest to korzystne. Czasami jednak jest inaczej. Są bowiem gry planszowe, w których na pewnych polach są pułapki, jak na przykład konieczność powrotu na start. Takie pola trzeba koniecznie omijać. W zestawia znajdują się zazwyczaj dwie kostki do gry, ale czasami jest też ich więcej. Warto podkreślić, że rzut jedną kostką może nam przynieść wynik od jednego do sześciu oczek. Łatwo policzyć, że rzucając dwoma kostkami możemy przejść maksymalnie aż dwanaście pól. Najczęściej kostki do gry są białe, ale spotyka się też te elementy w innych kolorach. Trzeba też podkreślić, że w przypadku niektórych rozgrywek kostki do gry mają na swoich ściankach obrazki, lub jeszcze inne elementy.

Co zrobić, jeśli kostki do gry nam się zagubią? Niestety często tak się zdarza. Kostki do gry są bowiem niewielkich rozmiarów i łatwo mogą się zawieruszyć czy wtoczyć pod jakiś mebel. Na szczęście jest rozwiązanie tego kłopotu. Możemy bowiem osobno kupić kostki do gry, aby dalej cieszyć się zabawą i mile spędzać czas. Co poza kostkami znajduje się w zestawie pojedynczej gry planszowej? Jest to rzecz jasna plansza, na której przeprowadzana jest fascynująca rozgrywka. Poza tym są także pionki (lub inne tego typu elementy) czy instrukcja.

Gry planszowe mają obecnie dużą i mocną konkurencję w postaci gier komputerowych i innych sprzętów elektronicznych. Warto jednak, aby każdy rodzic zdawał sobie sprawę, że większość gier planszowych spełnia także funkcję edukacyjną. Zwykłe gry komputerowe, takie jak strzelanki czy wyścigówki takich walorów oczywiście nie posiadają. Warto zatem, aby gry planszowe były obecne w każdym domu. Dzięki temu mogą one stanowić alternatywę dla komputera, który źle działa na nasze zdrowie. Poza tym w grę planszową może grać cała rodzina i dzięki temu bardziej się ona do siebie zbliża. W przypadku gier komputerowych ciężko o uzyskanie tego efektu.

Możesz również polubić…