Zalety grania w gry
Dużo mówi się o złym wpływie gier komputerowych i planszowych na młodych ludzi, ale tak naprawdę mogą wiele nasze dziecko nauczyć. Chociażby tego, że rozwija niektóre umiejętności jak chociażby logicznego myślenia czy też będzie posiadało szybszy refleks, który z pewnością przyda się w grach zespołowych, ale po kolei.
Mądrze wybieranie gier to gwarancja rozwoju dziecka. Granie ma wpływ na wiele funkcji psychicznych dziecka. Gry potrafią zwiększyć koncentrację dziecka. Jak zwykle wszystko zależy od tego o jakie gry pytamy czy też o jaki rozwój. Wszystko zależy od celu i od sytuacji. Pytając szachistę czy gra rozwija umiejętności logicznego myślenia zazwyczaj nie uzyskamy odpowiedzi. Gra była od zawsze nieodłącznym elementem kultury. To właśnie poprzez granie można rozwijać się cały czas. Może gry nazywane są przez niektórych stratą czasu, ale odpowiednie wspomagają rozwój.
W ostatnim czasie wiele można było przeczytać na temat tego, że gry mimo wszystko są niebezpieczne. Dziecko pozostawione bez opieki z pewnością nie odróżni, która gra jest dla niego dobra a która jest zła. Z resztą kiedyś dzieci zostały pozostawione bez opieki i jakoś sobie radziły. Niestety w dzisiejszych skomputeryzowanych czasach dzieci są mniej wysportowane. Skąd wiadomo, że to nie nieodpowiednie treści w grach są złe a nie podwórko? W zależności w jakich czasach się urodziliśmy, każde pokolenie zmaga się z innymi niebezpieczeństwami.
Warto tutaj wspomnieć o zaletach gier planszowych, które mogą być idealną rozrywką dla całej rodziny. Gry planszowe uczą przede wszystkim przestrzegania reguł oraz rozwijają percepcję i koncentrację. Gra jest także pretekstem do rozmowy chociażby z rodzicami. Podczas codziennych obowiązków te czynności są często zaniedbywane. Uczą także rywalizacji. Ta czynność przyda się dziecku w przyszłości chociażby w szkole czy też pracy. Dzieci niezwykle poważnie podchodzą do każdej gry, każdy chce wygrywać. Warto się nauczyć, że przegrana nie oznacza porażki. Trzeba się nauczyć przegrywać i przestrzegać zasad fair play.
Na końcu warto wspomnieć o grach komputerowych. Z pewnością poprawiają koncentrację na długo, bowiem dając gotowe scenariusze, angażują większość zmysłów i całą uwagę. Mają często te same walory, co gry planszowe, karciane czy inne. Jedyna różnica jest w tym, że nas przy tym nie ma. Nie uczestniczymy ani w porażkach, ani w sukcesach. Warto uczyć dziecko korzystania z komputera, ale czasami trzeba spojrzeć dziecku przez ramię i zobaczyć jaka to gra. Czy jest szkodliwa dla dziecka czy też nie.
Komputer jest więc nieocenionym urządzeniem w pracy, nauce, zabawie, komunikacji oraz pobieraniu i przesyłaniu danych, spełniać może rolę narzędzia poznania, działań twórczych, rozrywki, kształtowania umiejętności, a także środka komunikacji osobowej i międzyszkolnej. Przewaga komputera nad innymi środkami masowego przekazu polega na tym, że jego zastosowania są właściwie nieograniczone, a użytkownik może brać aktywny udział w kreowaniu, zmienianiu, wprowadzaniu danych. W przypadku radia i telewizji jest nastawiony wyłącznie na odbiór informacji bez możliwości ich modyfikowania, zmieniania i decydowania o ich zawartości i cechach.